EVSİZ HAKLARI

AÇLIK ve YOKSULLUK

Türkiye genelinde yaşayan 70.000'den fazla evsiz vatandaşımız var. Devletin evsizlere yönelik 365 gün sürekliliği bulunan nitelikli faaliyetleri maalesef bulunmuyor. Ankara’da altı ay açık olan evsizler evini hariç tutarsak ülkemizde özellikle18-60 yaş arası barınmasız evsizlerimiz için hiç bir güvence bulunmuyor ve her çeşit şiddeti açık bir şekilde sokaklarda yaşıyorlar. Evsizler popülasyonu içinde yer alan evsiz kadınların çocuklarının bakımında güçlükler yaşıyorlar, kendilerini toplumdan soyutlayıp insanlardan izole ediyorlar, çoğu aile içi şiddet mağduru, tecavüze uğramış ya da cinsel istismarla karşılaşmış durumda, aile ve sosyal destekten yoksun, düşük benlik saygısına sahip, uyuşturucu madde kullanan insanlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktalar.

Bilindiği üzere evsizler öz bakım ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik hizmetleri sağlayacak ekonomik güce sahip değiller. Sokaklarda uzun süre kaldıkları için yaşam koşullarının olumsuzluğu yüzünden çeşitli sağlık problemlerine de sahipler. Halen daha ülkemizde evsizlere yönelik olarak oluşturulan herhangi bir hizmet modeli olmayıp, halen var olanlar ise ya kış aylarında geçici olarak toplama merkezleri oluşturulmakta, buraya kabulde ise herhangi bir özrü olmama ve 15 gün gibi kısa süreli kaldıktan sonra ayrılma şartı koşulmaktadır.

Hedef

DEYADER Evsizler Birimi evsizlere yönelik sosyal sorunların giderek arttığı ve çözüme yönelik herhangi bir hizmet modelinin henüz oluşturulmadığının bilincinde olarak evsizlere barınma, bakım ve temel ihtiyaçlarının karşılandığı, sağlık problemlerinin çözümlendiği, aile iletişimleri kopan evsizlerin tespit edildiği ve eve dönüş çalışmalarının yürütüldüğü, eve dönüş imkanı olmayan evsizlere uzun süreli barınma ihtiyacını karşılayabilecek, ruh sağlıkları ve süreğen hastalıkları bulunan evsizlerin tedavilerini gerçekleştirebilecek bakım ve rehabilitasyon hizmet alanları oluşturabilmek amacı ile çeşitli kaynak yaratıcı projeler hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

İletişim

Aşık Veysel Mahallesi Kemal Sunal Caddesi Semerkand Residence No:3 K:2 D:18 Esenkent Esenyurt / İstanbul

 
Telefon: 0 (532) 441 61 40

 
E-Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Destekçimiz
DEYADER © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

E2